Tynd mave efter penicillin | maveguiden.dk
Tynd mave efter penicillin

Tynd mave efter penicillin

mIcon_pilljar
mIcon_pilljar

Flere oplever at få diarré i forbindelse med en antibiotikabehandling som f.eks. penicillin. Det kan eksempelvis være en behandling for lunge- eller halsbetændelse. Det skyldes, at antibiotika påvirker de normale tarmbakterier (tarmfloraen), hvilket kan give diarré. 

Tarmfloraen bliver ødelagt

De gode tarmbakterier kan blive helt udryddet efter en antibiotikabehandling. Dette ændrer bakteriesammensætningen og giver plads til bakterier, som så kan resultere i diarré. Det er vigtigt, at antibiotikabehandlingen gennemføres, selvom du har diarré – og diarréen stopper som regel, kort tid efter at du stopper med at tage antibiotika. 

Behandling

Når du har fået tynd mave på grund af en antibiotikabehandling, kan du afhjælpe din diarré med tarmfloramidler. Du kan læse om tarmfloramidler her.  
Spørg din læge eller dit apotek til råds omkring diarrémidler. Gå til lægen, hvis du har diarré i mere end 2-5 dage.

Brevkasse

I vores brevkasse kan du se, hvad vores ekspert i afføringsproblemer har fået af spørgsmål omkring irriteret tyktarm.

Til brevkassen

Behandling af diarré

Der er flere former for behandling af diarré f.eks midler som hæmmer tarmbevægelserne.

Læs mere

Du forlader Allergiguiden.dk

Ved at klikke på "Fortsæt" nedenfor, forlader du dette Mylan-tilknyttede websted for at komme frem på et tredjepartswebsted, der udelukkende er ansvarligt for dets indhold.